Gândirea critică este o gândire clară, rațională și liberă.

Aceasta nu se bazează pe acumularea de informație, ci pe dezvoltarea capacității de a procesa informația.

Vă prezentăm mai jos câteva capacități ale gândirii critice:

• de a identifica, înțelege și realiza conexiuni logice între idei și argumente proprii;

• de a detecta greșeli de raționament în argumente și prezentări;

• de a rezolva probleme cu grad sporit de dificultate;• de a înțelege relevanța și importanța unor idei;

• de a identifica contextul și implicațiile unui argument sau ale unei idei;

• de a identifica, construi și înțelege justificările din spatele unor opinii, argumente sau credințe;

• de a construi argumente și idei noi pe baza celor acumulate până la momentul actual;

• de a distinge între fapte, opinii și judecăți de valoare.

Un elev care posedă aceste calități poate rezolva mult mai ușor problemele de matematică, poate înțelege mult mai bine orice text sau argument de la orice materie, fără să necesite să rețină cantități enorme de informație.

De asemenea gândirea critică accelerează asimilarea informațiilor noi și derivarea consecințelor acestora. Aceste abilități sunt esențiale în orice domeniu de muncă.

Sistemele de învățământ conștientizează importanța consolidării capacității elevilor de a gândi critic, însă, pentru a atinge acest obiectiv, școlile trebuie să integreze într-o mai mare măsură gândirea critică în programa lor școlară.

Cum pot părinții susține dezvoltarea gândirii critice?

Gândirea critică se poate dezvolta și observându-i pe părinți și pe adulții cu care interacționează, dar sunt și activități, jocuri sau lucruri pe care le pot face părinții pentru a susține dezvoltarea critică.

Vă recomandăm să încurajați:

Jocul liber și explorarea;

Activitățile senzoriale;

Jocurile de rol/de construit;

Activitățile artistice.

Dar și încurajări precum:

luarea deciziilor când vine vorba de haine, mâncare, despre cum ar dori să-și petreacă o după-amiază liberă etc;

să-și urmeze pasiunile;

rezolvarea de probleme.

Există multe moduri în care abilitățile de gândire critică pot aduce beneficii copiilor. Practic, abilitățile de gândire critică îi echipează pe copii să facă față provocărilor și obstacolelor vieții.