LABOR PROJECT-,,SCUOLA DI FUTURO” Proiectul educațional ExeoLab, Labor-Potenza a continuat și în anul școlar 2023-2024, cu vizita delegației din Italia, delegație din care au făcut parte profesori, învățători și directori ai școlilor: Școala ,,Castronuovo” din Sant’Arcangelo, Școala ,,Falcone” din Copertino, Școala ,,L.Milani” din Potenza și Liceo Scientifico “Galilei” din Potenza.

Programul s-a desfășurat pe perioada 25.09.2023-27.09.2023, în localitatea Cluj-Napoca și comuna Beliș, Cluj, România. În proiect au fost implicate cele două școli din România și anume: Școala Gimnazială ,,Panda” din Cluj-Napoca (ciclul primar) și Școala Gimnazială ,,Avram iancu” din Beliș-Cluj.

Toate temele prezentate au abordat conceptul de ,,Școala viitorului”.

Tema principală a fost:

„Education-Fusion between classical and modern. Teaching-New technologies”

În desfășurarea programului educațional din cadrul școlii Panda, Cluj, au fost dezbăute, analizate și prezentate următoarele:

– Allternative and activating learning methods (good practicies on primary school, age 6-11) – We are developing a learning concept „A school for everyone” not „A school for all”

– „No student left behind” -adapting the contents to the specifics of the students

– „Smartboards, Projectors, Computers, Online school books/aids/games/worksheets/audio and video books.

În desfășurarea programului din cadrul școlii Avram Iancu, Beliș, au fost dezbăute, analizate și prezentate următoarele:

– Allternative and activating learning methods (good practicies on primary school, age 6-11 and secondary school, age 12-15)

– „Teacher for a day” -family members, the leaders of the village

– „No student left behind” -adapting the contents to the specifics of the students. The school provides simultaneous education, combined classes on different levels of schooling.

Programul ,,Scuola di futuro” se aplică pentru elevi 9-14 ani. Programul are ca scop final stabilirea foarte clară a unor previziuni de viitor pentru elevi. Profesorii să renunțe la metodele vechi; nu se vor aplica aceleași metode, strategii de la o generație la alta.

Obiectivul este să formăm cetățeni, pe baza principiului: ”Teach for real life”, elevii să fie pregătiți pentru viața reală. S-a accentuat ideea de fuziune classic-modern. Sistemul educațional își dorește profesori care să cerceteze, să dezvolte, să adapteze și să exploreze, abordând metode moderne, originale și practice.

Programul a fost concretizat în cadrul tuturor activităților școlare și extrașcolare desfășurate și cu implicarea totală a tuturor cadrelor didactice.