Programul Circle of Security Parenting™ este un program de educație parentală, dezvoltat de trei psihologi de renume internațional, Kent Hoffman, Glen Cooper si Bert Powell, cu scopul de a oferi sprijin părinților cu copii de la  la 0 la 6 ani, pentru a fi cea mai bună versiune a lor. La baza acestui program stau 5 decenii de cercetare asupra Teoriei atașamentului, pentru a avea o mai bună înțelegere asupra legăturilor umane și a felului în care, noi părinții putem să generăm mai multă siguranță în relația cu copiii noștri. Programul se adresează tuturor celor care sunt responsabili de creșterea și educarea unui copil: părinți, bunici, bone și însoțitori.

Adesea, oricărui părinte i se poate întâmpla să se simtă confuz cu privire la nevoile propriului copil. Ne dorim să experimentați și dumneavoastră sentimentul plăcut de a înțelege mesajul din spatele unui comportament dificil sau greu de descifrat, astfel încât să puteți răspunde nevoii copilului, fără însă ca acest lucru să vă coste relația cu propriul copil. 

Ce vă oferă Cercul Siguranței? 

  • înțelegerea vieții emoționale a copilului aflând mai multe despre nevoile emoționale ale acestuia;
  • modalități de a susține dezvoltarea stimei de sine a copilului;
  • să înțelegeți cum puteți să sprijiniți dezvoltarea abilităților de gestionare a emoțiilor copilului dumneavoastră;
  • să vă conștientizați înțelepciunea înnăscută și dorința de a cultiva siguranță în relația cu copilul.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *